ליווי רוחני

הליווי הרוחני של 'חברות' מעניק מקורות שונים לתמיכה רוחנית, בהתאם לצרכי החולה, המשפחה והצוות הרפואי, בין אם במפגש פרטני ובין אם במפגש קבוצתי. המלווים הרוחניים מסייעים למטופלים ובני משפחותיהם להתחבר למקורות הכוח, למשמעות החיים ולהתחדשות על ידי שימוש במשאבי הרוח. החיבור אל הרוח נעשה בכלים מגוונים כמו טכניקות נשימה והרפיה, חיבור תפילה אישית, מוזיקה, יצירה ולימוד משותף תוך כדי מבט ישיר ורך על פחד הכיליון וההתמודדות המאתגרת עם חולשה, זקנה ומחלה.

המלווים הרוחניים מהווים משאב של תמיכה גם עבור הצוות במחלקה, ומעניקים השראה, ליווי וסיוע בהתמודדות עם השחיקה המתמדת. זאת בהתאם לצרכים ולרצונות של אנשי הצוות, באמצעות חיבור למקורות השראה, שיח משמעותי ועשיה משותפת.

המלווים הרוחניים של 'חברות' מקיימים מפגשים קבועים עם מטופלים במחלקות:

• בית החולים זיו בצפת- המטולוגיה אשפוז יום, אונקולוגיה אשפוז יום, פנימית, דיאליזה

• בית החולים הדסה הר הצופים- הוספיס, ואשפוז יום המטולוגי-אונקולוגי

"ניגון חברות"

המוסיקה היא שפה אוניברסלית בלתי מילולית המאפשרת לכל אדם להתחבר למקורות כוח, והיא יוצרת מרחב של שקט והרפיה. במהלך התמודדותו של אדם עם סבל, קושי ומחלה ישנו צורך ביצירת מרחב זה המאפשר לבני המשפחה, לצוות המטפל ולחולים להיות בקשר ומגע משמעותי זה עם זה.
ב'חברות' אנו מפתחים את הניגון המרפא ומעמיקים את הידע על החיבור בין מוזיקה, רוח ורפואה ומתוך כך נוצר המוזיקאי הרפואי – זה המתאמן באופן תמידי בפיתוח הקשב, בהתכווננות הלב והרוח ובדיוק המבע והנגינה. מוזיקאים מקצועיים נפגשים באמצעות הניגון והשירה עם חולים ומתרפאים הנמצאים בתקופות מאתגרות וכואבות בחייהם.
מזה כ-5 שנים 'חברות' מפעילה את פרויקט "ניגון חברות" בבתי חולים ברחבי הארץ. המוסיקאים מקבלים הדרכה ממלווה רוחנית וכך מפתחים רגישות רבה למטופל ולסביבה הרפואית אליה הם נכנסים. המוזיקה חוצה מגזרים, מעמדות, דתות ולאומים, ולמוזיקאים יש רפרטואר רחב מאוד של ז'אנרים שמתאימים לכולם- יהודים, ערבים, דתיים וחילוניים- שירים בערבית, ניגונים חסידיים, שירי רוק לועזיים ושירים ישראליים.

המוזיקאים הרפואיים מהווים משאב משמעותי עבור כל המשתתפים בתהליך הריפוי- החולים, בני המשפחה והצוות הרפואי. הניגון מתקיים לעיתים באופן אישי ולעיתים בצורה קבוצתית (לדוגמה- לצוות רפואי במחלקה מסוימת).

המוזיקאים הרפואיים של 'חברות' פועלים בבתי החולים:
• הדסה עין כרם- מכון שרת
• הדסה הר הצופים- במחלקת CF, שיקום ובהוספיס
• בי"ח זיו בצפת- במחלקות דיאליזה, המטולוגיה, אונקולוגיה ובפגיה.

"חברות יוצרת"

הכנסת רוח האמנויות למרכז הרפואי מייצרת מרחב של השראה, יצירתיות וכוח. כאשר האדם החולה פוגש עצמו כיוצר, הוא מקבל הזדמנות להתחבר לכוחות הריפוי הפנימיים שלו ולהשתמש בהם כמשאב בהתמודדות עם מחלתו. העצמתו של המטופל מחזקת את יכולות התמודדותו עם המחלה והאשפוז. עבור הצוות זוהי הזדמנות לפגוש את החולה כאדם שלם, ייחודי ויצירתי ולא כסיפור רפואי נטול פנים ושם אישי.

ב-12 השנים האחרונות מפעילה 'חברות' תכנית שנתית בה משתתפים סטודנטים לרפואה, סיעוד ואמנות הנבחרים מתוך רבים שמגישים את מועמדותם לתוכנית. הסטודנטים מקיימים מפגשים שבועיים קבועים בני שעתיים עד ארבע שעות עם מטופלים במחלקות השונות בבתי החולים, וזוכים לליווי והדרכה מקצועית ממלווה רוחני המכוון אותם. הם יוצרים קשר משמעותי וארוך טווח עם החולים באמצעות שיחה ויצירה משותפת של אמנות, ויחד מבטאים את כישוריהם, מתחברים למקורות הכוח הנמצאים בתוכם ומקבלים חיזוק רוחני, חברתי ורגשי.

המפגשים מתקיימים לרוב במרחב הציבורי המשותף הקיים במחלקה ובהתאם להוראות הצוות הרפואי במחלקה. במקרים מסוימים, בהתאם למצב החולה, הפעילות מתקיימת ליד מיטתו.

הסטודנטים בתוכנית מגיעים מכל המגזרים, הדתות והלאומים, וכך גם המטופלים ובני משפחותיהם. באמצעות היצירה המשותפת נוצר חיבור ודיאלוג מכבד בין אנשים מכל הקבוצות המרכיבות את החברה הישראלית. התוכנית מחזקת את הקשרים בין המרכז הרפואי אל הקהילה שסובבת אותו, ומאפשרת יצירת בסיס רחב של עשיה חברתית יצירתית ומשמעותית.

הסטודנטים בתוכנית הינם סטודנטים לאמנות מהאקדמיה לאומנות ועיצוב "בצלאל", סטודנטים לרפואה מהאוניברסיטה העברית ומהפקולטה לרפואה של בר אילן בצפת, סטודנטים ממכללת צפת, ומכללת אמן- השלוחה החרדית של בצלאל.

פרויקט 'חברות יוצרת' מתקיים בבתי החולים:

• הדסה עין כרם- במחלקות המטו-אונקולוגית ילדים, אונקולוגיה, המטולוגיה, דיאליזה, אונקולוגית אשפוז יום

• הדסה הר הצופים- במחלקות שיקום, מרפאת מחלות כרוניות בילדים, הוספיס, אשפוז יום המטולוגי, ילדים

• בי"ח זיו בצפת- אונקולוגיה, דיאליזה, ניורו-גריאטריה, המטולוגיה, פסיכיאטריה

תכנית מרשמים לחיים

פרויקט ייחודי אשר מטרתו מתן כלים יצירתיים למטופלים ולבני משפחותיהם בזמן אשפוז ובשחרור מבי"ח וחזרה לחיי השגרה בבית.

במסגרת הפרויקט מקבלים המטופלים במהלך אשפוזם ערכת יצירה והדרכה שמעניקה כלים לחיבור למקור הבריא הקיים בכל אדם, ולהמשיך את תהליך הריפוי גם לאחר השחרור מבית החולים.

הרעיון המרכזי העומד מאחורי הפרויקט הוא מתן כלים של יצירתיות והשראה שהמטופלים יכולים להשתמש בהם גם כאשר אין במקום 'סוכנים' של חברות- כמו הסטודנטים, המוזיקאים וכו'.

באמצעות ערכת היצירה לומדים המטופלים ובני משפחותיהם למצוא את מקורות היצירה בעצמם ובכך יוכלו להשתמש בהם גם בזמן אשפוז ארוך וגם בבית אחרי השחרור מבית החולים.

סדנאות לצוותים רפואיים

צוותי סיעוד ורפואה המלווים אנשים המתמודדים עם מחלות כרוניות מאיימות חיים נחשפים לרמות גבוהות מאוד של מצוקה. הסבל היום-יומי עימו הם נפגשים משפיע על רווחתם הנפשית ועלול לגרום במקרם רבים למצבי שחיקה קשים הנקראים גם בשפה המקצועית ״תשישות חמלה״. מצב הגורם לקהות חושים, אדישות, העדר משמעות, דיכאון ועוד.

תחום הטיפול, ליווי חולים ומתן שירותי רפואה וסיעוד הינו תחום מאתגר ושוחק ביותר. המטפלים משקיעים בצורה יומיומית את מלוא תשומת הלב, היצירתיות, המקצועיות והחמלה עבור המטופל ובני משפחתו.

בשנים האחרונות המודעות לבעיה זו גוברת והבכירים במערכת מנסים למצוא פתרונות לבעיה. 'חברות' מאמינה בתפיסה השוויונית העמוקה אשר מנכיחה את רוח האדם כנוכחת בכל ההוויה ואת היות האדם חלק מתמונה גדולה כתפיסה עמוקה מאפשרים פתח לטרנספורמציה אישית ולעבודה מתוך נועם ושקט.

'חברות' מציעה סדנאות ייחודיות לצוותים הרפואיים של מתן כוח ותמיכה לצוות באמצעות עולם הרוח- לימוד, מוזיקה, ואמנות. סדנאות אלה מתקיימות על פי מודל ייחודי הכולל עבודה מעמיקה על משמעות וחמלה, אמפתיה, קשיבות ומודעות עצמית גבוהה, חיבור אל הנשגב, עדות לסיפור החיים האנושי ויכולת לחבר תפילה וברכה.

הלימוד הינו סדנאי חוויתי ונעשה באמצעות משאבי האמנות, המוזיקה, כתיבה אישית, תנועה, נשימה, שיחה רפלקטיבית, קריאה משותפת ולימוד. בסדנאות חווים המשתתפים שימוש בשפה מעצימה המחברת כל אדם לעצמו ורוחו. משתמשים בכלים מעולם הרוח כדי להבין את חייו של המטפל, ומתרגלים אימון קבוצתי רוחני משותף.

ל'חברות׳ יש ניסיון רב והצלחה רבת שנים של עבודה עם צוותים מקצועיים המתמודדים עם מצבי לחץ ועומס במערכת הרפואה. סדנאות עבר- סדנאות לצוות היחידה הפליאטיבית בבית החולים שיבא, צוות בית הספר של מחלקות הילדים בעין כרם, לצוות האחיות במחלקת אשפוז יום המטולוגי בהדסה עין כרם ועוד.

להזמנת סדנה פנו אלינו- office.haverut@gmail.com