אתר חברוּת משנה את פניו!
אם משהו לא עובד, קבלו בהבנה – אנחנו בתהליך עדכון ושדרוג האתר

הסופים

מיהם הסופים? איזה זרם הם מייצגים באיסלאם? מה משמעות הסופיות בעולם המודרני? סדרת שיחות בין הד"ר אבי אלקיים אשר חוקר את העולם הסופי לבין המראיינת ליאת רגב

מיינדפולנס

ליאת רגב מארחת ד"ר אסף פדרמן, מנהל שותף של "מכון מודע למיינדפולנס, מדע וחברה" ומנהל התוכנית להכשרת מורי מיינדפולנס

חכמת התלמוד

שיחה עם ד"ר רות קלדרון על חכמת החיים והידע הרוחני הטמונים בתורה שבעל הפה – התלמוד.

ימימה והחשיבה ההכרתית

סדרת שיחות עם ד"ר יקיר קאופמן שהיה במשך תשע שנים תלמידה של ימימה אביטל, מייסדת שיטת ימימה

תיך נאת האן

כוכב הלכת הזה שייך לכם. גורלכם וגורל כדור הארץ נמצאים בידיכם, כתב בצוואתו הרוחנית הנזיר הבודהיסט, המורה הרוחני ופעיל השלום הוויטנאמי תיך נאת האן, שמת ב-22 בינואר 2022 בגיל 95, החולק בספרו האחרון את חוכמתו ומתווה דרך כיצד להיות השינוי שאנו רוצים לראות בעולם במדריך רוחני להתעוררות קולקטיבית ולמהפכה סביבתית, מצביע אחד המנהיגים הרוחניים המוערכים […]

ראם דאס, חוזר הביתה – דרק פק

סרט תיעודי קצר, מביתו במאווי, ראם דאס – חוקר, סופר ומדריך רוחני פורץ דרך – מהרהר על אהבה, על חיים ועל מוות בזמן שחייו שלו מתקרבים לקיצם.

פודקאסט גחליליות- ליווי רוחני לאובדן הריון

נספר על הקשבה, נוכחות, תמיכה וליווי, סיפורי מקרה של התמודדות וליווי אובדני הריון, תהליכי אבל, ליצירת שגרת חיים חדשה לרווחה רוחנית.קצת עלינו:מלווים ומלוות רוחניים של מיזם "גחליליות", שהוסמכו על ידי העמותה לליווי רוחני בישראל, נותנים שירותי תמיכה וליווי רוחני אישיים בנושא מחלות מסכנות חיים וחשוכות מרפא ובפרט במצבי אובדן סביב הריון ולידה. הניסיון ומחקרים העוסקים […]

Spiritual Care and Social Work:Integration into Practice

"Whole-person healthcare requires attention to more than the strictly medical
aspects of care. Quality clinical care includes expert attention to all of a patient’s
quality of life, including the biological, psychosocial, social, and spiritual domains,
referred to in social work as the biopsychosocial spiritual domains of assessment
that often includes an affective or emotional component.
Historically, the focus on the medical model of care has led to an almost exclusive focus on the physiological
aspects of care. For the multidimensional aspects of the patient experience to be
addressed, the approach must broaden and deepen, with healthcare providers
possessing the training, skills, competency, and confidence necessary to recognize
and attend to strengths, hopes, and distress within each domain."

קולקה – המימד הרוחני בפסיכואנליזה

"האם הפסיכואנליזה היא שדה רוחני?

בהתבוננות היסטורית על ההתפתחות הפסיכואנליטית כתפיסת עולם, ואולי על עצם הייעוד שלה כשליחת תרבות, ניתן למצוא בה את מה שאציע להגדיר כתבנית העומק – בין הגלוי לבין החבוי. במובן זה נדמה שהפסיכואנליזה מופקדת בתוך הציביליזציה העכשווית על הניסיון להציב מול ממדיה הגלויים של הנפש, את ההתבוננות על ממדיה החבויים של ההתקיימות האנושית."

מדיטציה, קורס בסיסי

ארי לונג מפזר במיומנות את הערפל המיסטי מסביב למדיטציה ואינו מותיר מקום לספקות. זוהי מדיטציה מעשית. יעילה עכשיו. היא יעילה מכיוון שהמחבר חי את מה שהוא מלמד והשיעורים משקפים את אמינותו של הידע העצמי הזה.

שבילי המניידפולנס

שבילי המיינדפולנס הוא ספר היוצר הזדמנות לאימון ולמידה של תרגולים ותובנות בנושאים יומיומיים רבים. זו הזמנה להתבוננות ישירה וחומלת ביחסינו עם עצמנו, בהורות, בזוגיות, בתרגול עם ילדינו הצעירים, במפגש עם הגוף, עם כאב, עם הפרעות קשב וריכוז וביחסנו לסביבה.

נדיבות טובה

"כיצד נוסיף נדיבות טובה לחיינו, ונרומם את הנפש?
רחל מראני מזמינה אותנו לפענח ביחד איתה את חידת הנדיבות."

באושר ובאושר

טל בן-שחר, שצמח מתוך תנועת "הפסיכולוגיה החיובית", משלב בכישרון רב ידע עדכני, מחקר מדעי, עצות לעזרה עצמית והארה רוחנית. הוא טווה מהם מערכת עקרונות שכולנו יכולים לשלב בחיי היומיום שלנו..

אור הגנוז

מרטין בובר (1965-1878) ליקט וקיבץ במשך עשרות שנים סיפורי חסידים וצדיקים שעברו מדור לדור בעל־פה ובכתב. אור הגנוז הוא אחד האוספים המרכזיים והמקיפים בתחום,

ערות בחיי היומיום

ד"ר פולדר פורש מגוון דרכים שבהן ערות יכולה להיטיב עמנו בחיי היומיום: החל מהתמודדות עם עייפות, מחלה, הזדקנות, מצבי מתח, חרדה או קונפליקט, עבור בקבלת החלטות והכרעות מוסריות, וכלה בשאלות של משמעות, הגשמה רוחנית ואלוהות.

ציפור אחוזת קסם

זלדה כתבה לא רק שירים אלא גם רשימות, סיפורים, אגדות, חלקי מחזות, הגיגים, רשמים מספרים, תרגומים ומכתבים, שאת חלקם לא שלחה מעולם. היא גם עסקה כל ימיה בציור וברישום. לרגל שנת השלושים למותה, והמאה להולדתה, מכונסים בספר זה לראשונה מבחר מרשימותיה, מכתביה וציוריה.

אותות רחוקים של אור

הספר הנוכחי כולל מבחר מרשימותיה, שירה, מכתביהוציוריה של זלדה,אך מתגלים בו מרחבים חדשים של יצירה שלא נודעו עד כה. מתהומות בוקעים אותו רחוקים של אור,ומבעד לזרמים העזים של תנועות הנפש הסותרותנגלות חמלה אינסופית ואהבת חיים עמוקה.

גני האין

הספר ‘גנֵי האַין, אח לקודמו ‘ציפור אחוזת קסם’, ממשיך ודולה מים חיים ממעיינותיה של זלדה. מכונסים בו סיפורים, רשימות, הגיגים, מכתבים וציורים הפותחים בפני הקורא ממדים חדשים בעולמה. בסיומו, כאחרית דבר, הבאנו את מסתהּ הלירית של עזה צבי ‘הכמיהה לידידות’, מתוך הכרת-תודה עמוקה על פועלה למען זלדה ושירתה.

הנני, אדם ומשמעות

המסה "הנפש וגלגול מישורי המציאות" (1952) מציגה המשגה חדשה של מעמד האדם בעולם, במודל של שדות ידע, כשהציר אגו-עצמי חותך את כולם וסביבו מתמרכזת נפש האדם. נוימן מתאר שלושה מישורי מציאות או שדות ידע: שדה המציאות, השדה הארכיטיפאלי ושדה העצמי. שדות אלה מתקיימים תמיד בו-זמנית. במסה "האדם ומשמעות" (1957) מתמודד נוימן עם שאלת משמעות הקיום, תוך כדי כך שהוא מביא את עצמו כמאמין באלוהים וכמחובר למורשת היהודית. המשמעות והתקווה של חיי אנוש טמונים בקשר שבין אדם לאדם ובין כל אדם עם האנושות כולה – מה שמאפשר את התממשות היצירתיות.

גוף תפילה

"האם ניתן להתפלל ללא תקווה?" שואל ז‘אק דרידה, הפילוסוף הצרפתי- יהודי, בשיחה חוצת גבולות בין דת לחילוניות ובין חוויה להגות עם מיכל גוברין.

כוליות ואינסוף

כוליות ואינסוף היא אחת מפסגות היצירה של עמנואל לוינס (1995-1906) ומאבני היסוד של המחשבה הפילוסופית במאה העשרים. הספר מתווה נתיב המוביל מן האגואיזם – או ה"אתאיזם" – של הסובייקט הבודד אל שבירתו בדמות היחסים עם הזולת ועם פניו – שבהן מתגלה האינסוף

אהבה ואימה במפגש עם אלוהים

פרשנותו המעמיקה של הרב פרופ‘ דוד הרטמן ליצירתו של הרב סולובייצ'יק חושפת יהדות המחוייבת לתעוזה אינטלקטואלית, כנות ופתיחות.

טבע התודעה

בעזרת הטקסט התמציתי שבספר זה, העולם כפי שאנו מכירים אותו בדרך-כלל, אשר גורם לנו לדחק ולכאב, נפתח מחדש ועובר דה-קונסטרוקציה, והספר מוביל אותנו לעבר הבהירות והשלווה של הווייתנו האמיתית.

דאו: דרך הנהר

בספרו מסתמך ווטס על מקורות סיניים קלסיים ומודרניים, בהם ספר הדרך והסגולה של לאו דזה וכתביו של ג'ואנג דזה. ספרים קלסיים אלו תורגמו לעברית וספרו של ווטס הוא מבוא מצוין למבקש לקרוא בהם.

פגישות

"בתוך היסח־הדעת של העולם מבקש בובר לנהל חיים של דיאלוג, התובעים קשב למפגש המזדמן בדרכנו. ספרון זה הוא אפוא עדות לאפשרות זו עבור אותם הנכונים ללכת בעקבות אצבע שלוחה זו המורה את הכיוון, ואף כי יש ויטעו לעיתים בדרך — הרי הם מצויים אם לא יוציאו עצמם — בתוך הדיאלוג." [ד"ר ימימה חדד, מתוך אחרית הדבר]

הווה

כתבתי את הספר הזה לא על מנת לפרסם ספר, אלא על מנת למצוא יותר ויותר זמן לשבת בשקט מול העולם, בלא מילים ובלא מחשבה, על חבל הארץ הזה שהוא הבית, מחוץ לקופסאות העיר. כתיבת המילים היתה תירוץ לשבת שעות במקומות בהם לא היה איש.

הסופים- אנתולוגיה

האנתולוגיה מיועדת הן לקוראים המבקשים לטעום, באופן אותנטי ככל האפשר, מטעמה של המיסטיקה הסֿוּפִית, הן לחוקרים ולתלמידים של שיטות דתיות ומיסטיות אחרות, שעד כה עמד לרשותם מבחר מצומצם מדי או ייחודי מדי של טקסטים סֿוּפִים בתרגומים לשפות אירופאיות, ועוד מועט מזה בעברית. היא מיועדת גם לחוקרים ותלמידים של דת האסלאם וספרותה, אשר על אף בקיאותם בערבית או בפרסית ובספרות האסלאם, נותרה הספרות הסֿוּפִית דרך כלל זרה להם ומסוגרת בתוך עצמה.

ראיה שמשחררת

"ראייה שמשחררת הוא ספר מיוחד במינו, שהופך את תרגול המדיטציה למסע של גילוי, מלא חדווה ויופי. לאורך הספר מתגלה לנו בהדרגה איך הסבל שלנו נוצר מתוך צורות ההסתכלות שהורגלנו אליהן, ואיך אפשר לפתח צורות הסתכלות שמשחררות מהתעתוע, ומשנות את האופן בו העולם נתפש ונחווה. בבהירות, עומק ועדינות אין קץ, פורש בפנינו רוב ברבאה מגוון עצום של אופני תרגול, המאפשרים לתובנת הריקות להיפתח בפנינו – לא כהבנה פילוסופית קרה, אלא כצורת הסתכלות משחררת ומלאת גמישות, שממוססת את הסבל ומובילה לחמלה עמוקה."
(קרן ארבל, המתרגמת והעורכת של 'דברי הבודהה')"

אם נדע לבקש חיים, נפגשים עם א"ד גורדון

"אם נדע לבקש חיים – אסופה ראשונה מסוגה בעקבות הגותו של אהרן דוד גורדון (1856–1922), מגדולי הרוח שחיו כאן בינינו לפני כמאה שנה. אדם שהמציא את המילה 'חוויה', שחייו היו דוגמה חיה ונאמנה לתורתו, ותורתו רלוונטית מאי-פעם לחיינו, כאן, כיום.
הספר פונה למחפשי דרך ולשואפי חזון, לחפֵצים במבט צלול ועמוק על שאלות קיומיות, למבקשים התחדשות בחיים."

לב נכון, תאולוגיה יהודית

העולם מתגלה ומתכסה לעינינו ובלשוננו. כיצד נעמוד בו בין יש לאין?

בספרו לב נכון יוצא מיכאל פישביין לחבר בין חיינו לבין מגענו בעולם – בין הדרך שבה אנו מפרשים ומעניקים משמעות לדברים, בין הצורות שבהן אנו חיים – לבין ממד של פתיחות עקרונית כלפי הנסתר והלא־נודע.

כוחו של הרגע הזה

הספר מלמד להבחין בפטפוט הטורדני המצוי באופן תמידי במוחנו, החי בעבר ובעתיד ולנטרל אותו כדי שנוכל לפעול מתוך השקט הפנימי המחבר אותנו להווה ולחופש. אקהרט טול נחשב לאחד המורים המקוריים ומעוררי ההשראה בזמננו.

אינטלגנציה רוחנית

האינטליגנציה הרוחנית היא שעושה אותנו בעצם בני אנוש. ספר זה בוחן את האופן שבו היכולת לשאוב מהאינטליגנציה הרוחנית מסייעת לנו בהגשמת הפוטנציאל שלנו לחיים טובים ומספקים יותר