חברוּת יוצרת

האמנות- מרחב לביטוי

הכנסת רוח האמנויות למרכז הרפואי מייצרת מרחב של השראה, יצירתיות וכוח. כאשר האדם החולה פוגש עצמו כיוצר, הוא מקבל הזדמנות להתחבר לכוחות הריפוי הפנימיים שלו ולהשתמש בהם כמשאב בהתמודדות עם מחלתו. היצירה מחזקת את יכולת ההתמודדות עם המחלה והאשפוז.  

מאז 2007 מפעילה חברוּת תכנית שנתית בה משתתפים סטודנטים למקצועות הרפואה והטיפול הנבחרים מתוך רבים שמגישים את מועמדותם לתוכנית.

* בין השנים 2007-2020 השתתפו בתכנית סטודנטים מ'בצלאל- אקדמיה לאמנות ועיצוב', ובסוף כל שנה התקיימה תערוכת אמנות פרי עבודותיהם של הסטודנטים בשילוב יצירות המטופלים והמטופלות. התערוכה הוצגה בלובי הכניסה של ביה"ח הדסה הר הצופים והתקיימה בשיתוף הנהלת ביה"ח והנהלת 'בצלאל'.

חברות יוצרת

חיבור אנושי דרך יצירה

הסטודנטים מקיימים מפגשים שבועיים קבועים בני שעתיים עם מטופלים במחלקות השונות במרכזים הרפואיים, וזוכים לליווי והדרכה מקצועית ממלווה רוחנית המכוונת אותם. הם יוצרים קשר משמעותי וארוך טווח עם המטופלים באמצעות שיחה ויצירה משותפת של אמנות, ויחד מבטאים את כישוריהם, מתחברים למקורות הכוח הנמצאים בתוכם ומקבלים חיזוק רוחני, חברתי ורגשי.  

המפגשים מתקיימים לרוב במרחב הציבורי המשותף הקיים במחלקה ובהתאם להוראות הצוות הרפואי במחלקה. במקרים מסוימים, בהתאם למצב המטופל, הפעילות מתקיימת ליד מיטתו. 

הסטודנטים בתוכנית מגיעים מכל המגזרים, הדתות והלאומים, וכך גם המטופלים ובני משפחותיהם. באמצעות היצירה המשותפת נוצר חיבור ודיאלוג מכבד בין אנשים מכל הקבוצות המרכיבות את החברה הישראלית. התוכנית מחזקת את הקשרים בין המרכז הרפואי אל הקהילה שסובבת אותו, ומאפשרת יצירת בסיס רחב של עשיה חברתית יצירתית ומשמעותית.

היכן פועלים הסטודנטים של פרויקט 'חברוּת יוצרת'?

במרכז הרפואי הדסה עין כרם

במחלקת אונקולוגיה, במחלקת המטולוגיה ובמחלקת דיאליזה

במרכז הרפואי הדסה הר הצופים

בהוספיס ובמחלקת שיקום

במרכז הרפואי זיו בצפת

במחלקת דיאליזה, במחלקת נוירולוגיה, במחלקת גריאטריה, במחלקה הפנימית ובמרכז לבריאות הנפש לילדים ולנוער.

במרכז הרפואי הרצוג בירושלים

במחלקות הנשמה ובמחלקות שיקום.

פרויקטים נוספים במרכזים הרפואיים

ניגון חברוּת

המוזיקאים והמוזיקאיות של חברוּת נפגשים באמצעות הניגון והשירה עם מטופלים, מטופלות ובני משפחה. 

ליווי רוחני

הליווי הרוחני של חברוּת מסייע למטופלים ולמטופלות, לבני משפחותיהם ולא.נשי הטיפול להתחבר למקורות הכוח, למשמעות החיים ולהתחדשות על ידי שימוש במשאבי הרוח.

עת מלחמה

בשעה קשה זו אנו שואפים להוסיף אור, וממשיכים לדבר את שפת הרוח 

מוזמנים לפנות אלינו- office.haverut@gmail.com